top of page
Etsi
  • petripakkanen

YTK:N MITALISADE KUUSANKOSKELLA!

Painiseura Voikkaan Viesti järjesti lauantaina 12.9.2020 Kuusankosken urheilutalolla kreikkalais-roomalaisen painin alle 15-vuotiaiden ja alle 20-vuotiaiden suomenmestaruuskilpailut. Ylä-Tikkurilan Kipinä osallistui kilpailuihin seitsemän hengen joukkueella, joka kahmi palkintopöydältä mukaansa peräti kuusi SM-mitalia. YTK:n joukkueesta parhaiten menestyi itsensä sarjassa U15 75 kg suomenmestaruuteen vääntänyt Veeti Kajanne. Muita mitalisteja olivat Matias Arpiainen (U15 38 kg, 3. sija), Luka Kajanne (U15 68 kg, 3. sija), Ukko Pakkanen (U15 85 kg, 2. sija), Aleksi Tuukkala (U20 67 kg, 3. sija) ja Leevi Simojoki (U20 87 kg, 3. sija). Oskari Pursiainen sijoittui sarjassa U15 48 kg viidenneksi. Alle 15-vuotiaiden sarjassa Ylä-Tikkurilan Kipinä sijoittui seurapisteissä 33 seuran joukosta heti Ilmajoen Kisailijoiden jälkeen toiseksi. U20 sarjassa YTK:n seurasijoitus oli seitsemäs 20 seuran joukosta. - Koronan vuoksi syksyyn siirretyt 15-vuotiaiden SM-panit olivat pääkilpailuni kaudella 2020, mutta alkusyksystä en ollut enää varma pääsenkö osallistumaani niihin lainkaan ja nyt kun kisat viimein toteutuivat, oli sarjanikin vaihtunut 68 kilosta 75 kilon sarjaan. Lopulta itse kilpailut menivät hyvin ja täpäristä tilanteista huolimatta voitin oman lohkoni ja etenin finaaliin, jossa kohtasin Joensuun Voimailu-kerhon Santeri Karppisen. Loppuottelu päättyi 5-2 voittooni. Olen erittäin tyytyväinen omiin sekä seuratovereideni suorituksiin. Pitkä harjoittelu palkittiin ja se tuntuu hyvältä, kertaa kilpailuja tuore suomenmestari Veeti Kajanne. – Pojat painivat hyviä otteluja ja ryhmän tiivis joukkuehenki kantoi kaikkia hyviin suorituksiin matolla. Taistelutahtoa riitti ja monet mitalit väännettiin kotiin tuotaviksi aivan viimeisillä sekunneilla, toteaa valmentaja Tapio Helminen. - YTK:n pojista muutama paini itselleen hieman liian suurissa sarjoissa tarjoten vastustajille selkeän voimaedun, mutta kokonaisuutena joukkueen suorittaminen ja venyminen äärettömän kovissa tilanteissa oli osoitus kovasta taistelutahdosta, joka lopulta konkretisoitui seuralle arvokkaina SM-mitaleina, jatkaa valmentaja Ville Kainulainen. Seuraavan kerran YTK:n painijoiden kisakuntoa mitataan 26. syyskuuta Ilmajoella, jossa painitaan kreikkalais-roomalaisen painin kadettien suomenmestaruuskilpailut.


147 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comentarios


bottom of page