Toni Liljeroosille hopeaa SM-kisoista

14.3.2010

Alavudella painittiin 13.-14.3. miesten kreikkalais-roomalaisen painin SM-kilpailut

Kipinän Toni Liljeroos voitti hopeaa 96 kilon sarjassa, Toni Turu oli neljäs 66-kiloissa. Niin ikään neljänneksi sijoittui Tuomas Lahti 96-kiloisissa.

YTK:n valmennusvastaava Ari Härkänen kuvaili kisojen kulkua näin:

”Kuudesta painijasta kolme paini mitaliotteluista, se oli ihan hyvin. 24-vuotias Liljeroos on aloittanut painin 18-vuotiaana, ja takana on vasta vuosi tiukkaa painia tauon jälkeen.

Toni Turu voitti kolme ottelua ja hävisi kaksi. Kaasinen ja Välimäki olivat liian kovia, mutta kolme muuta ottelua Toni taisteli hyvin. Otteluissa näkyi se, että mies ei ole opiskelujen lomassa päässyt harjoittelemaan täysipainoisesti.”

Onnea hopeasta Toni!

Tulokset:

55 kg:  1) Ville Käki KPM Kotkan Painimiehet, 2) Antero Perez-Juntunen HeTa Helsingin Tarmo, 3) Niko Ohukainen OP Oulun Pyrintö, 4) Tufan Ahmadi VaaTo Vaasan Toverit, 5) Karwan Ahmadi VaaTo Vaasan Toverit, 5) Juho Huttunen HaHe Haukiputaan Heitto.

60 kg: 1) Matti Kettunen PTI Power Twisters Imatra, 2) Ville Pasanen JyPÄ Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Ville Ohukainen OP Oulun Pyrintö, 4) Aki Matilainen  AU Alavuden Urheilijat, 5) Esa Uimonen JPI Janakkalan Paini-Ilves, ja Mazyar Shirmohammadi HeTa Helsingin Tarmo.

66 kg:  1) Tero Välimäki IK Ilmajoen Kisailijat, 2) Jarkko Ala-Huikku IK Ilmajoen Kisailijat, 3) Sasu Kaasinen HeTa Helsingin Tarmo, 4) Toni Turu YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä, 5) Joni Tuulensuu LaVi Lapuan Virkiä ja Marko Tuomela VVV Vaasan Voima-Veikot.

74 kg:  1) Juuso Ukkola HaHe Haukiputaan Heitto, 2) Henri Palomäki  AU Alavuden Urheilijat, 3) Veli-Karri Suominen VV Viipurin Voimailijat, 4) Mikko Ankkuri KOO-VEE KOO-VEE Tampere, 5) Arttu Koivulahti IK Ilmajoen Kisailijat ja Jarno Ålander HeTa Helsingin Tarmo.

84 kg:   1) Antti Hakala AU Alavuden Urheilijat, 2) Lasse Mononen KOO-VEE KOO-VEE Tampere, 3) Pekka Rintamäki  YKV Ylistaron Kilpa-Veljet, 4) Petteri Nieminen Pilke Pilkanmaan Pilke, 5) Janne Karjalainen OP Oulun Pyrintö ja Petri Luoma LaVi Lapuan Virkiä.

96 kg:  1) Ismo Pietiläinen LA Lahden Ahkera, 2) Toni Liljeroos YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Jonne Jokela OP Oulun Pyrintö, 4) Tuomas Lahti YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä, 5) Juha Haapala LaVi Lapuan Virkiä, 6) Markus Koivisto NJ Nurmon Jymy.

120 kg:   1) Taisto Lalli TWM Turun Voimamiehet, 2) Mikko Ylä-Poikelus  TaVo Tampereen Voimailijat, 3) Oskari Riihioja PeTo Peräseinäjoen Toive, 4) Janne Kärhä  SimVe Simpeleen Vesa, 5) Juuso Huovinen  LoVo Lohjan Voimailijat ja Juha-Matti Eskola  JäVo Järvenpään Voimailijat.

Osanottajia 67, seuroja  29, otteluita 84

Joukkueiden pisteet

 1) OP Oulun Pyrintö ja AU Alavuden Urheilijat 14, 3) HeTa Helsingin Tarmo ja IK Ilmajoen Kisailijat 13, 5) YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä 11, 6) KOO-VEE KOO-VEE Tampere  ja HaHe Haukiputaan Heitto 8, 8) LaVi Lapuan Virkiä 6, TWM Turun Voimamiehet, KPM Kotkan Painimiehet, LA Lahden Ahkera ja PTI Power Twisters Imatra 6, 13) JyPÄ Jyvässeudun Paini-Ässät, VaaTo Vaasan Toverit ja TaVo Tampereen Voimailijat 5, 16) PeTo Peräseinäjoen Toive,  Viipurin Voimailijat ja YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 4, 19) SimVe Simpeleen Vesa ja Pilke Pilkanmaan Pilke 3, 21) JPI Janakkalan Paini-Ilves, JäVo Järvenpään Voimailijat, LoVo Lohjan Voimailijat ja VVV Vaasan Voima-Veikot 2, 25) NJ Nurmon Jymy 1.

Toni Liljeroos finaaliottelussa Lahden Ahkeran Ismo Pietiläistä vastaan.
Toni Liljeroos finaaliottelussa Lahden Ahkeran Ismo Pietiläistä vastaan.
Vas. Toni Turu, Toni Liljeroos, Ari Härkänen ja Tuomas Lahti
Vas. Toni Turu, Toni Liljeroos, Ari Härkänen ja Tuomas Lahti
Toni Liljeroos voitti hopeaa.
Toni Liljeroos voitti hopeaa.