KultaHelmi-painit

10.2.2008

KultaHelmi-painit Korson Lumossa olivat lähes nappisuoritus kisäjärjestäjältä. Ainahan löytyy hiottavaa, mutta kaiken kaikkiaan suoritus oli varsin onnistunut.

Myös paikalla olleet huoltajat ja painijat vaikuttivat  tyytyväisiltä. Moni tulikin kiittelemään niin ns. kahden lohkon ruotsalaista ottelujärjestelmää kuin sitä, että otteluissa painittiin 2 minuuttia pystystä ja arvontaan mentiin vain, jos tilanne kahden minuutin jälkeen oli edelleen 0-0. Kovin monta kertaa ei kilpailuissa tarvinnut laikkaa heittää. Samoin lääkäriä tarvittiin matoilla erittäin harvoin. Ja jokainen paikalle saapunut sai vähintään kaksi merkityksellistä ottelua, joten pitkän matkankaan takaa ei tarvinnut lopettaa yhteen häviöön.

Paras seura joukkuepisteissä oli järjestävä seura YTK, toiseksi kiri Karkkilan Urheilijat ja kolmanneksi lähes kotisalillaan paininut Korson Veto. Joukkueita paikalla oli 26 ja painijoita yhteensä 171.

PALKINTOJÄRJESTYS

Tytöt 22 kg
1.                   Josefiina Kettunen            YTK
2.                   Jasmin Leppioja                   KoVe

Tytöt 26 kg
1.                   Sarianna Ahtiainen                PeTo
2.                   Jessi Torjama                       KarkU
3.                   Maisa Kujanpää                   JäVo
4.                   Kaisa Räisänen                 YTK

Tytöt 34 kg
1.                   Vilma Seppänen                   KoPa
2.                   Mila Järvinen HPM
3.                   Iitu Kujanpää                       JäVo

Tytöt 60 kg
1.                   Sini Kuosmanen                   LoVo
2.                   Sini Nieminen                    YTK
3.                   Taru Laakso                         JPI

Aloittelijat 9 v 22 kg
1.                   Tuomas Metsoila                  JäVo
2.                   Nicklas Toivanen                 LoVo
3.                   Jasper Hermansson          YTK
4.                   Veeti Herranen                  YTK

Aloittelijat 9 v 24 kg
1.                   Kasper Rantamäki               HeTa
2.                   Miikka Surakka                YTK
3.                   Luka Ainoa                       YTK
4.                   Eero Mäkinen                   YTK

Aloittelijat 9 v 26 kg
1.                   Jesse Eschner                       KoVe
2.                   Simo Tarkiainen                   KirkU
3.                   Andreas Toivanen                LoVo

Aloittelijat 9 v 28 kg
1.                   Niilo Melkas HeTa
2.                   Lauri Korkee                     YTK
3.                   Jaakko Ruhanen                   JäVo
4.                   Lauri Puttonen                      KoVe

Aloittelijat 9 v 32 kg^
1.                   Joonas Kukkonen             YTK
2.                   Thomas Hindersson              LoVo
3.                   Riku Hoikka                         HeTa
4.                   Vesa Rönn                           HeTa

Aloittelijat 9 v 38 kg
1.                   Eetu Keskinen                      TaVo
2.                   Rasmus Ruotsalainen            KirkU
3.                   Casper Väliahdet                 Haka
4.                   Antti Merisalo                      KarkU

Aloittelijat 11 v 30 kg
1.                   Juuso Hämäläinen                 HeTa
2.                   Islam Akhmayev               YTK
3.                   Oskari Andersson                KirkU

 
Aloittelijat 11 v 35 kg
1.                   Miika Kaivolainen                HPM
2.                   Joni Turunen   JVK
3.                   Leevi Hämäläinen                 HeTa

Aloittelijat 14 v 42 kg
1.                   Miro Savonsalmi                  KirkU
2.                   Jere Virtanen LoVo
3.                   Valtteri Koponen                 KoVe

Aloittelijat 14 v 50 kg
1.                   Vertti Pikkarainen                LoVo
2.                   Sasu Halme                          KoVe
3.                   Leevi Salo                            KoVe

Aloittelijat 14 v 54 kg
1.                   Aksel Suojoki                      HPM
2.                   Olli Korhonen                      KoVe

Pojat 9 v 24 kg
1.                   Misa Syväterä                      JPI
2.                   Jere Jokinen                         JPI
3.                   Mikko Nevalainen                KoVe
4.                   Juuso Hava                          JäVo

Pojat 9 v 28 kg
1.                   Juho Ronkainen                    VaSa
2.                   Sami Ruotsalainen                HPM
3.                   Jimi Töyrylä                          JäVo

Pojat 9 v 30 kg
1.                   Niko Pekkarinen                  HPM
2.                   Panu Dahlqvist                     HPM
3.                   Christian Tasker               YTK

Pojat 9 v 32 kg
1.                   Aaro Savonsalmi                  KirkU
2.                   Rasmus Halttunen                 HeTa
3.                   Roope Korpi JäVo
4.                   Joni Hava                             JäVo
5.                   Sami Kaijonmaa                   JVK
6.                   Joona Pokka                       KoVe

 
Pojat 9 v 35 kg
1.                   Akseli Keskinen                   JäVo
2.                   Sampsa Kotamäki                KarkU
3.                   Joonas Wickström               HeTa
4.                   Lauri Räisänen                  YTK

Pojat 11 v 28 kg
1.                   Jooseppi Kettunen            YTK
2.                   Eetu Ahonen JPI
3.                   Jimi Torjama KarkU

Pojat 11 v 30 kg
1.                   Ville Kuusitunturi                  SimVe
2.                   Tuomas Mäkinen              YTK
3.                   Joona Koskinen                 YTK
4.                   Ilari Keränen KarkU
5.                   Daniil Poliakov                  YTK

Pojat 11 v 32 kg
1.                   Rasmus Ruismäki                 HPM
2.                   Leonardo Tikander              EsU
3.                   Leonard Quednau                VV

Pojat 11 v 35 kg
1.                   Toni Ojala      VV
2.                   Jimi Gustafsson                    KarkU
3.                   Markus Ahtiainen                 PeTo
4.                   Lauri Ruhanen                      JäVo
5.                   Aku Hanhikangas                 Haka
6.                   Juuso Jokinen                       JPI

Pojat 11 v 38 kg
1.                   Janne Sorri                           JPI
2.                   Verneri Korkee                 YTK
3.                   Kalle Kalenius                      KoPa
4.                   Okan Faydalikol                  KVV
5.                   Tuomo Tampio                    KVV
6.                   Lassi Laakkonen                  KVV

Pojat 11 v 42 kg
1.                   Otso Simani                         HPM
2.                   Markus Sihtola                  YTK
3.                   Sasu Hopeavirta                   KarkU
4.                   Akseli Luostarinen                Haka
5.                   Jaakko Ranta                       JäVo

Pojat 11 v 46 kg
1.                   Ville Halonen                     YTK
2.                   Henry Majaniemi                  KVV
3.                   Vili Korhonen                      VaSa
4.                   Tom Virkkala                       JäVo 

Pojat 14 v 32 kg
1.                   Joni Toppinen                    YTK
2.                   Tomi Heikkilä                      KoPa
3.                   Mikko Himanen                   KPM

 
Pojat 14 v 35 kg
1.                   Joonas Ylitolva                     AuPs
2.                   Jami Torjama                       KarkU
3.                   Severi Kettunen                YTK
4.                   Santtu Ruotsalainen              HPM
5.                   Esa Järvinen                         KoVe
6.                   Tomi Eronen PopI             

Pojat 14 v 38 kg
1.                   Joel Toivonen                       KVV
2.                   Eemeli Kuusitunturi               SimVe
3.                   Leevi Laakkonen                 KVV
4.                   Verneri Friman                     KPM

Pojat 14 v 42 kg
1.                   Antti Mäkinen                   YTK
2.                   Toni Leppioja                      KoVe
3.                   Mikko Kukkurainen             HeTa
4.                   Eero Sillanpää                      KoPa
5.                   Tuomas Kepponen               KoPa
6.                   Jerry Karppinen                   HeTa

Pojat 14 v 46 kg
1.                   Markus Jaakkola                 LA
2.                   Ville Lehtonen                      TWM
3.                   Aarne Simani HPM
4.                   Saku Seppänen                    KoPa

 
Pojat 14 v 50 kg
1.                   Miika Heinonen                    TWM
2.                   Tenho Kokko                      JVK
3.                   Tatu Ahonen PopI
4.                   Joni Salminen                       JPI
5.                   Tommi Gustafsson                KarkU

Pojat 14 v 54 kg
1.                   Vili Sillanpää KoPa
2.                   Olli Uotila                           YTK
3.                   Antti Laukkanen                   JVK
4.                   Arttu-Petteri Klami               KPM

 Pojat 14 v 58 kg
1.                   Akseli Tarino KoVe
2.                   Robert Halttunen                  HeTa
3.                   Antti Hyvönen                      Haka
4.                   Tommi Bäckström                KoVe
5.                   Pekka Grönholm                  TaVo

Pojat 14 v 69 kg
1.                   Simo Kuosmanen                 LoVo
2.                   Elias Kuosmanen                  KoVe
3.                   Timo Rantamäki                   KoPa
4.                   Alex Anton                           VaSa
5.                   Riku Viitanen VUV

Sarja 14 v 70 kg
1.                   Tiina Lahti                            KarkU
2.                   Tino Erolahti   LoVo

Pojat 17 v 46 kg
1.                   Mikko Piilola KPM
2.                   Lauri Eklund   KarkU
3.                   Pekka Puhakka                    PopI                                   

Pojat 17 v 50 kg
1.                   Raul Leichner                       HeTa
2.                   Oskari Lehtonen                  KarkU
3.                   Sami Himanen                      KPM

Pojat 17 v 58 kg
1.                   Veli-Pekka Vavuli                AuPs
2.                   Harry Grönholm                YTK
3.                   Vitali Biganov                       TaVo
4.                   Mikko Jokinen                     Haka

Pojat 17 v 63 kg
1.                   Aksu Pessala KPM
2.                   Teemu Gustafsson                KarkU
3.                   Juho-Pekka Muurinen          PopI

Pojat 17 v 69 kg
1.                   Toni Glans                          YTK
2.                   Sebastian Huovinen              LaTa
3.                   Juha Fofonoff                       KoPa

Pojat 17 v 76 kg
1.                   Jussi Halonen                    YTK
2.                   Valtteri Sillanpää                  KoPa
3.                   Lasse Autio                          EsU

Pojat 17 v 85 kg
1.                   Tuomas Lahti                     YTK
2.                   Otso Laakso                       KarkU


JOUKKUEIDEN PISTEET

YTK              Ylä-Tikkurilan Kipinä           133
KarkU           Karkkilan Urheilijat              62
KoVe            Korson Veto 58
HeTa             Helsingin Tarmo                   54
HPM             Helsingin Paini-Miehet          52
JäVo              Järvenpään Voimailijat          46
KoPa             Kouvolan Painijat                 45
LoVo             Lohjan Voimailijat                42
JPI                 Janakkalan Paini-Ilves          30
KirkU            Kirkkonummen Urheilijat      26
KPM             Kotkan Painimiehet              26
KVV             Kotkan Voima-Veikot         21
Haka              Helsingin Haka                     16
JVK               Joensuun Voimailu-Kerho    16
PopI              Popinniemen Isku                 13
VaSa             Vantaan Sampo                   13
AuPs              Auranmaan Painiseura          12
TaVo             Tampereen Voimailijat          12
SimVe            Simpeleen Vesa                   11
TWM            Turun Voimamiehet              11
PeTo              Peräseinäjoen Toive             10
VV                Viipurin Voimailijat               10
EsU               Espoon Urheilijat                  9
LA                 Lahden Ahkera                    6
LaTa              Lahden Taimi                       5
VUV              Voikkaan Urheilu-Veikot     2

- Mari Mäkinen -