Casperille KLL-kultaa

20.5.2012

Kreikkalais-roomalaisen painin Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut väännettiin 19.-20.5. Nastolassa. Kipinän Casper Väliahdet oli iskussa vieden mestaruuden 13-vuotiaiden 52 kilon sarjassa. Finaali ratkesi upeaan viiden pisteen ristivyöheittoon.

16-vuotiaiden 52 kilon sarjassa Jooseppi Kettunen voitti pronssia.

Nejänsiksi sijoittuivat Markus Sihtola (16 v 52 kg) ja  Veeti Väliahdet (16 v 70 kg).

Viidenneksi painivat Sasu Takko (13 v 40 kg),  Joona Koskinen (16 v 48 kg), ja Ville Halonen (16 v 70 kg).
 

TULOKSET


Pojat 20 v.

55 kg: 1) Petteri Saarenoja Seinäjoki


60 kg: 1) Juuso Latvala Ilmajoki, 2) Niko Erkkola Ilmajoki, 3) Miska Suhonen Jyväskylä, 4) Tatu Ahonen Kotka, 5) Joel Lahdensuo Lapua.


65 kg: 1) Lauri Mähönen Kuortane, 2) Leo Salminen Kauhava, 3) Santtu Pekkala Sodankylä, 4) Toni Puukari Äänekoski, 5) Niko Tervonen Kempele, 6) Lauri Louhula Kokkola.


70 kg: 1) Vili Sillanpää Kouvola, 2) Jarmo Hautala Seinäjoki, 3) Markus Jaakkola Lahti, 4) Arttu Mähönen Kuortane, 5) Antti Tarkka Raahe, 6) Miika Heinonen Turku.


75 kg: 1) Timi Knuutinen Raahe, 2) Sami Özyavuz Kuortane, 3) Timo Rantamäki Kouvola, 4) Ismo Saastamoinen Rautjärvi, 5) Aapeli Jokinen Tampere.


90 kg: 1) Einari Ukkola Haukipudas, 2) Lauri Lehtinen Kankaanpää, 3) Santeri Varteva Espoo, 4) Arttu-Petteri Klami Kotka, 5) Jussi Kotala Lapua, 6) Eemeli Jokinen Tampere.

 

Pojat 16 v.


40 kg: 1) Samuli Saukkoriipi Tornio, 2) Timi Eronen Kotka, 3) Topias Huhtamäki Ylöjärvi.


44 kg: 1) Mattias Poutanen Mynämäki, 2) Eemeli Kunttu Raisio, 3) Miika Lähdesmäki Ilmajoki, 4) Samu Rajakangas Vaasa, 5) Eetu Saukkosaari Seinäjoki, 6) Valtteri Loppi Kurikka.


48 kg: 1) Markus Kallio Kaarina, 2) Konsta Kvist Kajaani, 3) Ilmari Putula Alavus, 4) Ville Tuomi Akaa, 5) Joona Koskinen Helsinki, 6) Artjom Shapovalov Perho.


52 kg: 1) Mikko Peltokangas Kauhava, 2) Jesse Salmi Mustasaari, 3) Jooseppi Kettunen Vantaa, 4) Markus Sihtola Vantaa, 5) Konsta Mäenpää Ilmajoki, 6) Markus Ahtiainen Seinäjoki.


56 kg: 1) Juuso Itkonen Joroinen, 2) Arvi Savolainen Nastola, 3) Harri Nousiainen Kauhajoki, 4) Elias Tyystälä Kemi, 5) Leevi Laakkonen Kotka, 6) Timi Hurskainen Lahti.


62 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoki, 2) Henri Knaapi Nokia, 3) Matias Tyystälä Kemi, 4) Eemeli Nisula Haukipudas, 5) Paavo Rantanen Imatra, 6) Eero Lehtinen Kankaanpää.


70 kg: 1) Vili Ropponen Kurikka, 2) Toni Metsomäki Ilmajoki, 3) Arttu Hakala Seinäjoki, 4) Veeti Väliahdet Helsinki, 5) Ville Halonen Helsinki, 6) Jesse Itkonen Joroinen.


85 kg: 1) Ville Pukkinen Rautjärvi, 2) Ville Saastamoinen Nurmijärvi, 3) Joni Nousiainen Kauhajoki, 4) Nestor Helander Rauma.

 

Pojat 13 v.

28 kg: 1) Tino Ojala Helsinki, 2) Kasperi Kauhanen Porvoo, 3) Joona Pöytälaakso Ilmajoki, 4) Henri Toiva Vantaa, 5) Romeo Luostarinen Tuusula, 6) Nino Oksanen Raisio.


30 kg: 1) Arttu Hakala Teuva, 2) Miko Elkala Lahti, 3) Joonas Perkka Ilmajoki, 4) Erkki Sohlman Muurame, 5) Oliver Weltzien Nokia, 6) Kimi Mustonen Haukipudas.


32 kg: 1) Jere Salmi Mustasaari, 2) Teemu Laurila Kouvola, 3) Jonni Sarkkinen Jyväskylä, 4) Samo Meritähti Seinäjoki, 5) Mikael Hellman Ulvila, 6) Eemeli Rautanen Akaa.


34 kg: 1) Juho Ronkainen Vantaa, 2) Santeri Kvist Kajaani, 3) Aleksi Seppälä Laihia, 4) Jere Hongisto Lohja, 5) Jere Suojanen Seinäjoki, 6) Valtteri Tuhkanen Kotka ja Wiljami Kartila Tampere.


37 kg: 1) Joonas Mört Turku, 2) Santeri Korpela Ilmajoki, 3) Joni Komppa Seinäjoki, 4) Elmer Mattila Tampere, 5) Arttu Lähde Vaasa, 6) Eemeli Moilanen Ilmajoki.


40 kg: 1) Markus Repo Raisio, 2) Miikka Alasaari Kauhajoki, 3) Arthur Chamba Kotka, 4) Jesse Lohva Kotka, 5) Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoki, 5) Sasu Takko Vantaa.


45 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoki, 2) Teemu Kujala Seinäjoki, 3) Sampsa Kotamäki Loppi, 4) Roni Puustelli Loviisa, 5) Riku Hoikka Helsinki, 6) Aapo Kiviniemi Rovaniemi.


52 kg: 1) Casper Väliahdet Helsinki, 2) Niko Pekkarinen Helsinki, 3) Joonas Kokko Porvoo, 4) Severi Saari Heinola, 5) Juho Kiukkonen Lahti, 6) Milad Gardniya Kajaani.


60 kg: 1) Mike Mesiäinen Järvenpää, 2) Juho Pahikainen Haukipudas, 3) Eetu Keskinen Tampere, 4) Tatu Alari Turku, 5) Aleksanteri Sutinen Seinäjoki, 6) Joni Aivio Laukaa.

 

Tytöt 20 v.

48 kg: 1) Annimaria Aho Alavus, 2) Jaana Väli-Torala Ilmajoki, 3) Pinja Liimatainen Jyväskylä.


56 kg: 1) Mia Pihlaja Seinäjoki, 2) Henna Tarkkanen Laihia.


67 kg: 1) Janika Lönnqvist Kuortane, 2) Hanna Väli-Torala Ilmajoki, 3) Heli Moliis Kajaani, 4) Roosa Halonen Kotka.

 

Tytöt 13 v.

28 kg: 1) Emmi Kiljunen Lahti, 2) Veera Lehtimäki Vimpeli, 3) Vilma Lehtimäki Vimpeli, 4) Aliisa Tuomi Akaa.


30 kg: 1) Milla Asell Nokia, 2) Jessica Kujanpää Nokia, 3) Enni Lauttanen Janakkala.


34 kg: 1) Tuuli Ropponen Kurikka, 2) Taru Vainionpää Haukipudas, 3) Anni Hyrkkänen Lappeenranta, 4) Taru Raitila Ilmajoki.


40 kg: 1) Emma Kujala Seinäjoki, 2) Lotta Hurskainen Lahti, 3) Anu Tolvanen Kiiminki, 4) Elli Tuomi Akaa, 5) Viivi Voutilainen Muurame.


52 kg: 1) Jade Lindfors Helsinki, 2) Noora Korpi Seinäjoki, 3) Petra Vanhanen Lahti, 4) Sini Pykäläinen Kouvola.

 

Joukkueiden pisteet

1) Ilmajoki 63 pist., 2) Seinäjoki 51, 3) Helsinki 32, 4) Lahti 27, 5) Kotka 24, 6) Haukipudas 20, 7) Kuortane 20, 8) Kouvola, Nokia ja Vantaa 18, 11) Kajaani 15, 12) Kauhajoki ja Kurikka 13, 14) Jyväskylä ja Raisio 12, 16) Kauhava, Mustasaari ja Tampere 11, 19) Akaa, Alavus ja Turku 10, 22) Laihia, Porvoo, Rautjärvi ja  Vimpeli 9, 26) Raahe 8, 27) Joroinen ja Kemi 7, 29) Järvenpää, Kaarina, Kankaanpää, Mynämäki, Teuva ja Tornio 6, 35) Muurame, Nastola, Nurmijärvi ja Vaasa 5, 39) Espoo, Janakkala, Kiiminki 4, Lappeenranta, Lapua, Loppi, Sodankylä ja Ylöjärvi 4, 47) Heinola, Lohja, Loviisa, Rauma ja Äänekoski 3, 52) Imatra, Kempele, Tuusula ja Ulvila 2, 56) Kokkola, Laukaa, Perho ja Rovaniemi 1, 60) Hollola,  Hyvinkää, Hämeenlinna, Iitti, Joensuu, Kangasala, Keminmaa, Kerava, Kirkkonummi, Kuopio, Kyyjärvi, Lempäälä, Liperi, Mäntsälä, Mänttä-Vilppula, Oulu, Paimio, Pori, Pyhtää, Siilinjärvi, Taipalsaari, Varkaus ja Virrat 0.

 

Joukkueita 82, ottelijoita 332, otteluita 492.

 

 

Casper Väliahdet voitti kulttaa 13-vuotaiden 52-kilon sarjassa. Vasemmalla hopeamitalisti Niko Pekkarinen ja oikella pronssille vääntänyt Joonas Kokko.
Casper Väliahdet voitti kulttaa 13-vuotaiden 52-kilon sarjassa. Vasemmalla hopeamitalisti Niko Pekkarinen ja oikella pronssille vääntänyt Joonas Kokko.
Oikella pronssia 16-vuotiaiden poikien 52 kilon sarjassa puristanut Jooseppi Kettunen vieressään kultaa vienyt Mikko Peltokangas ja hopeamitalisti Salmi Mustasaari.
Oikella pronssia 16-vuotiaiden poikien 52 kilon sarjassa puristanut Jooseppi Kettunen vieressään kultaa vienyt Mikko Peltokangas ja hopeamitalisti Salmi Mustasaari.