Mitalisadetta Kirkkonummella

14.5.2012

Kirkkonummella väännettiin äitienpäivän alla 12.5.  UV-Putkipainit, jossa Kipinän nuoret painijat taistelivat hienosti. Kotiintuomisina oli lukuisa määrä sarjavoittoja ja hopeamitaleita. Hienoa kultamitalistit Christain Tasker, Lauri Korkee ja Jasper Salmi sekä hopeapainijat Verneri Korkee, Matias Lentämäki, Sasu Takko ja Jere Kärkkäinen. Pitkään sairastauolla ollut Matias Lentämäki palasi matolle ja iski suoraan mitalikantaan. Tervetuloa takaisin molskeille Matias!

Tulokset:

Pojat 18 - 20 v.
84 kg: 1) Antti Hyvönen Haka, 2) Niko Sneitz KirkU, 3) Ville Saastamoinen HyPk.

Pojat 15 - 17 v.
75 kg: 1) Paavo Rantanen PTI, 2) Eino Lankinen Haka, 3) Patrick Andersson KarkU.

Pojat 13 - 14 v.
41 kg: 1) Christian Tasker YTK, 2) Jimi Torjama KarkU, 3) Väinö Nuutinen PTI.
45 kg: 1) Eemeli Kunttu TWM, 2) Eino Svartberg TWM, 3) Thomas Hindersson LoVo.
48 kg: 1) Joonas Kokko HeTa, 2) Aaro Savonsalmi KirkU, 3) Eemeli Jokinen NoPy, 4) Jami Järvinen Haka.
51 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Verneri Korkee YTK, 3) Jarkko Iltanen ViPy,4) Riku Martikainen YTK,  5) Veikko Röyskö HeTa, 6) Kalle Pajunen NoPy.
59 kg: 1) Lauri Varteva EsU, 2) Paavo Porkka NoPy, 3) Roger Ahlgren VuVe.
65 kg: 1) Sasu Hopeavirta KarkU, 2) Boris Lauton EsU.

Pojat 11 - 12 v.
31 kg: 1) Tino Ojala Haka, 2) Jesse Mäenpää MäVa, 3) Julius Manninen JäVo.
35 kg: 1) Joona Mustonen VaSa, 2) Jere Hongisto LoVo, 3) Rasmus Häggström KirkU.
37 kg: 1) Wiljam Koivisto TWM, 2) Eetu Pulliainen Haka, 3) Leevi Putus VaSa, 4) Patrick Österlund PoWe.
38 kg: 1) Aleksi Simojoki TWM, 2) Matias Lentämäki YTK, 3) Sakari Marttonen KirkU, 4) Onni Turunen PoWe.
39 kg: 1) Joonas Mört TWM, 2) Sasu Takko YTK, 3) Veikko Länsikunnas HyPk, 4) Niko Andersson KarkU.
41 kg: 1) Markus Repo TWM, 2) Jiri Toiva VaSa, 3) Evert Rosenström VaSa, 4) Aapo Takalo LoVo, 5) Arsi Martikainen YTK, 6) Kristian Teräsaho HeTa.
43 kg: 1) Lauri Korkee YTK, 2) Olli Rossi EsU, 3) Eemeli Kreander HyPk, 4) Willy Lindfors Haka, 5) Roni Sivonen KeU.
45 kg: 1) Roni Puustelli LoRi, 2) Anton Niskanen TWM, 3) Riku Hoikka HeTa, 4) Julius Järvinen TWM.
47 kg: 1) Eemeli Ruusila JäVo, 2) Oskari Hyytiäinen LoVo, 3) Martti Porkka NoPy.
57 kg: 1) Lauri Pajunen NoPy, 2) Leevi Nyberg JäVo, 3) Sebastian Ahlgren VuVe.

Pojat 9 - 10 v.
28 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Akseli Orava TWM, 3) Teo Laitila VaSa, 4) Axel Aurola EsU.
30 kg: 1) Jasper Salmi YTK, 2) Santtu Räsänen RVV, 3) Roope Julkunen JäVo, 4) Kalle Keto SuolU.
33 kg: 1) Elmeri Marttonen KirkU, 2) Elias Toivola VV, 3) Jere Palm KarkU, 4) Vili Pylkkänen KeU.
35 kg: 1) Riki Leskinen JäVo, 2) Roni Piironen VaSa, 3) Risto Pajunen NoPy, 4) Eemeli Mahkonen TWM, 5) Juho Suvanto VuVe.

Tytöt:
24 kg: 1) Roberta Luostarinen JäVo, 2) Inca Nyberg JäVo, 3) Janette Ylisoini KeU.
35 kg: 1) Oona Huovinen KarkU, 2) Venla Koivisto TWM, 3) Aada Holmberg LäLu.


  • Aloittelijat:
    18 kg: 1) Pauli Iisakka LäLu, 2) Jussi Kangasniemi JäVo.
    20 kg: 1) Daniel Urpalainen PTI, 2) Sebastian Aurola EsU, 3) Artur Kettunen KirkU.
    21 kg: 1) Juho Voivala LäLu, 2) Jami Flinkman HPM, 3) Arto Wikström PTI.
    23 kg: 1) Elias Voivala LäLu, 2) Jere Kärkkäinen YTK, 3) Aatu Lepistö JäVo.
    24 kg: 1) Sampo Varpio PoWe, 2) Jaakko Heikkilä KirkU, 3) Antti Kangasniemi JäVo.
    25 kg: 1) Mikael Palm KarkU, 2) Olli Järvinen HI, 3) Tenho Lindemann PTI.
    26 kg: 1) Tuomas Röyskö HeTa, 2) Niklas Palm KarkU, 3) Niko Khondakor HI.
    27 kg: 1) Oskari Kivimäki HI, 2) Jere Ekroos VV, 3) Rasmus Laipio KirkU.
    28 kg: 1) Aleksi Lindemann PTI, 2) Topi Iisakka LäLu, 3) Santeri Karppinen VV.
    29 kg: 1) Kasperi Karppinen VV, 2) Santeri Räsänen HI, 3) Daniel Arjotie VaaKu.
    30 kg: 1) Aku Hänninen Haka, 2) Rasmus Axelsson Haka, 3) Samuel Kettunen KirkU.
    31 kg: 1) Väinö Turunen PoWe, 2) Timo Kressiak HeTa, 3) Santeri Metsänen LäLu.
    32 kg: 1) Niko Heijari LoRi, 2) Atte Soudunsaari JäVo, 3) Nikolai Huttunen HeTa, 4) Emil Höst KeU.
    35 kg: 1) Kirill Zuravlev PTI, 2) Max Eklund EsU, 3) Jaakko Piipponen KirkU.
    37 kg: 1) Emil Essandor KirkU, 2) Jesse Viinanen PTI, 3) Leevi Mertsalmi HI.
    41 kg: 1) Elmeri Henelius VuVe, 2) Miro Vuorela VuVe, 3) Niclas Paldan SaPs, 4) Niko Vuorela VuVe.
    48 kg: 1) Matias Tamsi VaSa, 2) Jessi Torjama KarkU, 3) Jukka Ylisoini KeU.

    Seurapisteet:
    1) Turun Voimamiehet 62, 2) Järvenpään Voimailijat 54, 3) Kirkkonummen Urheilijat 51, 4) Karkkilan Urheilijat 44, 5) Ylä-Tikkurilan Kipinä 43, 6) Power Twisters Imatra 41, 7) Helsingin Haka 39, 8) Vantaan Sampo 34, 9) Läyliäisten Luja 31, 10) Espoon Urheilijat 29, 11) Helsingin Tarmo 28, 12) Porvoon Weikot, Heinolan Isku, Vuoksenniskan Vesa ja Nokian Pyry 24, 16) Viipurin Voimailijat 20, 17) Lohjan Voimailijat 17, 18) Keravan Urheilijat 16, 19) Loviisan Riento ja Hyvinkään Painiklubi 12, 21) Helsingin Paini-Miehet, Riihimäen Voima-Veljet ja Mäntän Valo 5. 24) Vaajakosken Kuohu, Salon Painiseura ja Viialan Pyry 4. 27) Suolahden Urho 3.

    Joukkueita 27, painijoita 143, otteluita 176.