Onnea Olli SM-kullasta ja Jooseppi ja Veeti pronsseista!

14.4.2012

Järvenpäässä käytiin 14.-15.4. poikien kreikkalais-roomalaisen painin SM-kilpailut. Ensimmäisenä kisapäivänä Jooseppi Kettunen voitti pronssia 46 kilon sarjassa ja Veeti Väliahdet nappasi painiuransa ensimmäisen SM-mitalin puristamalla niin ikään pronssia 63 kilon sarjassa. Sunnuntaina Olli Uotila kruunasi viikonlopun menestyksen voittamalla kultaa 76 kilon sarjassa.

Onnea mitalisteille ja taustajoukoille!

Tulokset:

Painijoita 132, Otteluja 163.

42kg

1. KUNTTU Eemeli TWM

2. POUTANEN Mattias AuPs

3. RAJAKANGAS Samu VVV

4. LUOSTARINEN Rolle JäVo

5. RUISMäKI Rasmus HPM

5. GARDEMEISTER Niko KoPa

 

46kg

1. LEHTONEN Kasperi JäVo

2. PELTOKANGAS Mikko Virkiä

3. KETTUNEN Jooseppi YTK

4. KALLIO Markus TWM

5. LAMBERG Niko VaaKu

5. LäHDESMäKI Miika IK

 

50kg

1. SYRJÄ Rami SPM

2. TORJAMA Jami KarkU

3. OJALA Toni JäVo

4. ERONEN Tomi PopI

5. PITKäLä Jere HI

5. HAAPANIEMI Jimi VaaTo

 

54kg

1. ERKKOLA Niko IK

2. HURSKAINEN Timi La

3. LUOSTARINEN Roope JäVo

4. NOUSIAINEN Harri KaKa

5. TYYSTäLä Elias KI

5. POKKI Henrik Koovee

 

58kg

1. LIPASTI Matias IK

2. MAJASAARI Miikka VäVi

3. KALLIOLEVO Arttu PPM

4. LATVALA Juuso IK

5. PAKKALA Rasmus KaKa

5. SUHONEN Miska VaaKu

 

63kg

1. PUROLAINEN Sakke Koovee

2. HALMESMäKI Tero HyPk

3. VäLIAHDET Veeti YTK

4. PäRKKä Eemil VVV

5. SILLANPää Eero KoPa

5. LEPPIOJA Toni JäVo

 

69kg

1. ROPPONEN Vili IK

2. LAHTINEN Mikko KoPa

3. PUROLAINEN Roni Koovee

4. JäRVINEN Joni KI

5. METSOMäKI Toni IK

5. SALONEN Ville RVM

 

76kg

1. UOTILA Olli YTK

2. RAKHIMOV Ismail HPM

3. VIITANEN Riku KoPa

4. HAKALA Arttu SPM

 

85kg

1. HEINO Jere PPM

2. SAASTAMOINEN Ismo SimVe

3. SAASTAMOINEN Ville HyPk

 

100kg

1. HEINONEN Antti TaVo

2. MIILUMäKI Oskari SPM

3. PELTONIEMI Eetu TaPs

 

Seurapisteet

1 IK Ilmajoen Kisailijat 25

2 JäVo Järvenpään Voimailijat 19

3 SPM Seinäjoen Painimiehet 14

3 YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä 14

5 KoPa Kouvolan Painijat 13

6 Koovee Koovee 12

7 PPM Porin Paini-Miehet 10

8 TWM Turun Voimamiehet 9

8 HyPk Hyvinkään Painiklubi 9

11 HPM Helsingin Paini-Miehet 7

11 VVV Vaasan Voima-Veikot 7

13 TaVo Tampereen Voimailijat 6

14 AuPs Auranmaan Painiseura 5

14 KaKa Kauhajoen Karhu 5

14 KarkU Karkkilan Urheilijat 5

14 KI Kemin Into 5

14 La Lahden Ahkera 5

14 SimVe Simpeleen Vesa 5

14 Virkiä Lapuan Virkiä 5

14 VäVi Vähäkyrön Viesti 5

22 TaPs Tampereen Painiseura 4

22 VaaKu Vaajakosken Kuohu 4

24 PopI Popinniemen Isku 3

25 HI Heinolan Isku 2

25 RVM Raision Voimamiehet 2

25 VaaTo Vaasan Toverit 2