Kipinän painijoille neljä aluemestaruutta

23.2.2012

11. helmikuuta käydyissä kreikkalais-roomalaisen painin Uudenmaan aluemestaruuskilpailuissa Kipinän painijat taistelivat neljä aluemestaruutta.

 

Henri Selenius oli ykkönen miesten 74 kilon sarjassa, Veeti Välahdet poikien  63-kiloisissa,  Casper Väliahdet poikien 46 kiloisissa ja Ville Halonen poikien 69-kiloisissa. Aloittelijoiden 32 kilon sarjan voitti Veeti Kajanne.

Hopeaa painivat Esa Järvinen (pojat 63 kg), Daniil Poljakov (pojat 46 kg), Jooseppi Kettunen (pojat 50 kg), Riku Martikainen (pojat 54 kg) sekä aloittelijoiden 27 kilon sarjassa Luka Kajanne. Pronssin arvoisesti matolla väänsivät Jasper Salmi (pojat 29 kg) ja Markus Sihtola (pojat 54 kg).

Kokonaispisteissä YTK oli toinen.

Paljon onnea mitalisteille!


Tulokset kaikista sarjoista:

Miehet

74 kg: 1) Henri Selenius YTK, 2) Oskari Lehtonen JäVo, 3) Kare Molander LoVo, 4) Valtteri Varteva EsU, 5) Mika Rasinkangas JPI.

84 kg: 1) Marko Köngäs LoVo, 2) Jere Kunnas HPM, 3) Mikko Jokinen Haka, 4) Santeri Varteva EsU, 5) Antti Hyvönen Haka.

96 kg: 1) Sebastian Huovinen Haka.

120 kg: 1) Juuso Huovinen Haka.

 

Pojat

29 kg: 1) Tino Ojala Haka, 2) Henri Toiva VaSa, 3) Jasper Salmi YTK, 4) Jesse Nordman YTK.

32 kg: 1) Jere Jokinen JPI, 2) Vili Pylkkänen KeU.

35 kg: 1) Leo Westerlund HPM, 2) Juho Ronkainen VaSa, 3) Joona Mustonen VaSa, 4) Jere Hongisto LoVo, 5) Rasmus Häggström KirkU, 5) Elias Toivola VV.

38 kg: 1) Eetu Teräväinen HPM, 2) Jiri Toiva VaSa, 3) Miska Aaltonen KarkU, 4) Jaakko Iloniemi EsU, 5) Jimi Torjama KarkU.

42 kg: 1) Rasmus Ruismäki HPM, 2) Riku Hoikka HeTa, 3) Aapo Takalo LoVo, 4) Oskari Hyytiäinen LoVo, 5) Olli Rossi EsU, 5) Sasu Takko YTK.

46 kg: 1) Casper Väliahdet YTK, 2) Daniil Poliakov YTK, 3) Ilari Keränen KarkU, 4) Aaro Savonsalmi KirkU, 5) Henri Sorri JPI, 5) Sampsa Kotamäki KarkU.

50 kg: 1) Kasperi Lehtonen JäVo, 2) Jooseppi Kettunen YTK, 3) Leevi Lauttanen JPI, 4) Joonas Kokko HeTa.

54 kg: 1) Jami Torjama KarkU, 2) Riku Martikainen YTK, 3) Markus Sihtola YTK, 4) Jimi Aaltonen KarkU, 5) Lauri Varteva EsU, 6) Tatu Törnqvist YTK.

63 kg: 1) Veeti Väliahdet YTK, 2) Esa Järvinen YTK, 3) Arttu Mutanen Haka.

69 kg: 1) Ville Halonen YTK, 2) Miro Savonsalmi KirkU, 3) Sasu Hopeavirta KarkU, 4) Boris Lauton EsU.

100 kg: 1) Ville Saastamoinen HyPk, 2) Juha Siivonen KarkU, 3) Eemeli Shemeikka KarkU, 4) Janne Sorri JPI.

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Eino Anttila PoWe.

20 kg: 1) Johannes Räty Haka, 2) Roope Mutanen Haka.

22 kg: 1) Jami Flinkman HPM, 2) Nooa Narvanne HPM.

23 kg: 1) Wäinö Majamaa Haka, 2) Niilo Anttila PoWe.

24 kg: 1) Ahti Pesonen Haka, 2) Jere Ekroos VV, 3) Sebastian Miettinen VV.

26 kg: 1) Ukko Pakkanen PoWe, 2) Kasperi Karppinen VV, 3) Santeri Karppinen VV.

27 kg: 1) Aarne Virta Haka, 2) Luka Kajanne YTK.

28 kg: 1) Väinö Turunen PoWe, 2) Aku Hänninen Haka, 3) Rasmus Axelsson Haka.

29 kg: 1) Jeremias Muranen Haka, 2) Joel Pekkala Haka.

30 kg: 1) Artturi Sulin HPM, 2) Iini Enlund HPM, 3) Aleksis Pekkala Haka.

32 kg: 1) Veeti Kajanne YTK, 2) Lassi Viljanen HPM.

37 kg: 1) Verne Reikko HPM, 2) Onni Turunen PoWe.

38 kg: 1) Pietari Pohjolainen Haka, 2) Matias Lindfors VV, 3) Toni Kohonen HPM.

42 kg: 1) Vilho Paavilainen VV, 2) Leo Kankkunen Haka.

46 kg: 1) Kalle Vähä-Vahe VV.

Joukkueiden pisteet

1) Helsingin Haka 92, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 69, 3) Helsingin Paini-Miehet 60, 4) Viipurin Voimailijat 37, 5) Karkkilan Urheilijat 34, 6) Porvoon Weikot 28, 7) Lohjan Voimailijat 20, 8) Vantaan Sampo 19, 9) Janakkalan Paini-Ilves 17, 10) Espoon Urheilijat 16, 11) Järvenpään Voimailijat 11, 12) Kirkkonummen Urheilijat 10, 13) Helsingin Tarmo 8, 14) Hyvinkään Painiklubi 6, 15) Keravan Urheilijat 5, 13) Helsingin Tarmo 8, 14) Hyvinkään Painiklubi 6, 15) Keravan Urheilijat 5.

 

Joukkueita 15, ottelijoita 104, otteluita 122.