Loppiaispainit Järvenpäässä 6.1.2012

7.1.2012

Kausi alkoi jälleen perinteisesti Loppiaispaineille Järvenpäässä. YTK:sta Daniil Poljakov vei sarjavoiton, Henri Selenius ja Joona Koskinen painivat hopealle ja Matias Lentämäki pronssille.

 Samaan aikaan käydyissä aloittelijoiden Karhupainiessa oli mukana vain yksi Kipinän painija, mutta tulos oli komea: Jasper nappasi kultaa!

27,5 kg

1. Jasper Salmi YTK

2.Kristian Riutto VuVe

3.Samu Sjöström KeU

*************************************************************

Loppiaispaineissa joukkueita oli 25, painijoita 102, otteluita 160.

Tulokset:

 

Juniorit ja miehet

66 kg: 1) Lauri Eklund KarkU.


74 kg:
1) Kalle Poutanen AuPs
2) Henri Selenius YTK
3) Teemu Reunamo RVM
4) Oskari Lehtonen JäVo. 84 kg: 1) Marko Köngäs LoVo, 2) Niko Sneitz KirkU.


120 kg: 1) Jali Heinonen JPI, 2) Ville Saastamoinen HyPk, 3) Juha Siivonen KarkU, 4) Reimo Tirrand Valga Spordiklubi, 5) Juho Kalander KeU.

 

Pojat 17 v.

32 kg: 1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Niko Hynninen PTI, 3) Valtteri Tuhkanen PoPi, 4) Julius Manninen JäVo, 5) Santtu Räsänen RVV, 6) Miko Elkala LA.


35 kg: 1) Elmer Mattila Koovee, 2) Kevin Koik Valga Spordiklubi, 3) Joona Mustonen VaSa, 4) Leevi Putus VaSa, 5) Kimi Hölsä Pilke, 6) Jarkko Semi VuVe.


38 kg:
1) Mattias Poutanen AuPs
2) Aleksi Simojoki TWM
3) Matias Lentämäki YTK
4) Arthur Chamba PopI
5) Robin Luostarinen JäVo
6) Petteri Salmi AuPs.


42 kg: 1) Eemeli Kunttu TWM, 2) Markus Repo TWM, 3) Niko Gardemeister JäVo, 4) Kalle Starck KKV, 5) Jesse Lohva PoPi, 6) Oliver Svartberg TWM.


46 kg:
1) Daniel Poliakov YTK
2) Joona Koskinen YTK
3) Aaro Savonsalmi KirKu
4) Murat Israpov VaSa
5) Jere Korpela Koovee
6) Jaakko Kettunen PoPi.


50 kg: 1) Leevi Lauttanen JPI, 2) Ko Reh PoPi, 3) Antti Haanpää JäVo.

54 kg: 1) Jami Torjama KarkU, 2) Tomi Eronen PoPi, 3) Jimi Gustafson KarkU, 4) Jesse Lindholm HyPk, 5) Toni Lindholm HyPk, 6) Roope Halonen KPM.


58 kg:
1) Vili Manninen JäVo
2) Timi Utriainen HI
3) Ott Saar Valga Spordiklubi
4) Lauri Happonen YTK
5) Arvi Savolainen LA
6) Eetu Jääskeläinen KirkU.


63 kg: 1) Paavo Rantanen PTI, 2) Tatu Ahonen PoPi, 3) Verneri Friman KPM.

69 kg: 1) Miro Savonsalmi KirkU, 2) Henry Majaniemi KPM, 3) Ville Salonen RVM, 4) Mirko Mäkinen KarkU.  

76 kg: 1) Janne Sorri JPI, 2) Rasmus Ruotsalainen KirkU.

 

Joukkuepisteet

1) Popinniemen Isku 25, 2) Karkkilan Urheilijat 23, 3) Ylä-Tikkurilan Kipinä 23, 4) Järvenpään Voimailijat 22, 5) Kirkkonummen Urheilijat 21, 6) Janakkalan Paini-Ilves 18, 7) Turun Voimamiehet 17, 8) Auranmaan Painiseura 13, 9) Valga Spordiklubi 12, 10) Power Twisters Imatra 11, 11) Kotkan Painimiehet, Hyvinkään Painiklubi ja Vantaan Sampo 10, 14) Koovee Tampere ja Raision Voimamiehet 8, 16) Harjun Woima Jyväskylä ja Lohjan Voimailijat 6, 18) Heinolan Isku 5, 19) Kuopion Kisa-Veikot 3, 20) Lahden Ahkera 3, 21) Keravan Urheilijat 2.