Kadettien SM-kisoista seitsemän mitalia

25.4.2010

Ylä-Tikkurilan Kipinä oli paras seura alle 17-vuotiaiden SM-kisoissa Tampereelle.

YTK:n painijat taipuivat suorastaan loistosuorituksiin 23.-24.4. käydyissä SM-kilpailuissa. Tulosluettelo on komeaa luettavaa, sillä kilpailun kymmenessä sarjassa olivat Kipinän painijat mitalisijoilla peräti seitsemässä. Saldo oli kaksi kultaa, kolme hopeaa ja kaksi pronssia. YTK oli paras seura huikealle 15 pisteen erolla seuraavaan.

Kultaa voittivat Henri Selenius 54 kilon sarjassa ja Tuomas Lahti 100-kiloisissa.

Hopeaa väänsivät Severi Kettunen (46 kg),  Isa Alihanov (50 kg) ja Antti Mäkinen (58 kg).

Pronssia puristivat vielä Verneri Värekoski 69 kilon sarjassa ja Toni Glans 85-kiloisissa.

Palkintojärjestys:

Pojat 42 kg
1.                   Vili Manninen                       KoVe
2.                   Lauri Ruhanen                      JäVo
3.                   Miikka Majasaari                 VäVi
4.                   Simo Huovinen                     ViPy
5.                   Devid Leichner                     HeTa
5.                   Toni Ojala      KoVe

Pojat 46 kg
1.                   Arttu Kalliolevo                    PPM
2.                   Severi Kettunen                YTK
3.                   Mikko Lyttinen                    N
4.                  Matias Lipasti                      IK
5.                  Emil Pärkkä   VVV
5.                   Sakke Purolainen                 KOOVEE

Pojat 50 kg
1.                   Tufan Ahmadi                      VaaTo
2.                   Isa Alihanov                       YTK
3.                   Tero Halmesmäki                 HyPk
4.                   Miska Suhonen                    VaaKu
5.                   Niko Ylä-Outinen                VaKP
5.                   Otso Simani   HPM

Pojat 54 kg
1.                   Henri Selenius                   YTK
2.                   Toni Puukari   ÄH
3.                   Lauri Mähönen                     LapinV
4.                   Joonas Ylitolva                     AuPs
5.                   Juuso Latvala                       IK
5.                   Mikko Kukkurainen             HeTa

Pojat 58 kg
1.                   Markus Jaakkola                 LA
2.                   Antti Mäkinen                   YTK
3.                   Leo Salminen                       AK
4.                   Tenho Kokko                      JVK
5.                   Erno Halmesmäki                 HyPk
5.                   Lauri Louhula                       PeKi 

Pojat 63 kg
1.                   Oskari Lehtonen                  KoVe
2.                   Aber Amiri     HeTa
3.                   Petteri Kukkola                    HaHe
4.                   Joona Larmila                      KOOVEE
5.                   Jarmo Hautala                      SPM
5.                   Timi Knuutinen                     SalSa

Pojat 69 kg
1.                   Akseli Tarino KoVe
2.                   Jussi Talvitie   IK
3.                   Verneri Värekoski            YTK
4.                   Antti Laukkanen                   JVK
5.                   Jonne Kinnunen                    TWM
5.                   Jani Latvaniemi                     VoVi              

Pojat 76 kg
1.                   Einari Ukkola                       HaHe
2.                   Riku Liikkanen                     LrTU
3.                   Arttu Koivulahti                    IK
4.                   Riku Viitanen VUV
5.                   Santeri Varteva                    EsU
5.                   Eemeli Jokinen                     TaPs

Pojat 85 kg
1.                   Sebastian Huovinen              Haka
2.                   Joonas Vesanen                   TaVo
3.                   Toni Glans    YTK
4.                   Jussi Kotala    Virkiä
5.                   Niilo Rauhanen                     Haka
5.                   Lauri Lehtinen                      KankU

Pojat 100 kg
1.                   Tuomas Lahti                     YTK
2.                   Juuso Huovinen                    LoVo

JOUKKUEIDEN PISTEET


YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä 35
KoVe Korson Veto 20
IK Ilmajoen Kisailijat 14
HaHe Haukiputaan Heitto 10
HeTa Helsingin Tarmo 9
Haka Helsingin Haka 8
HyPk Hyvinkään Painiklubi 6
JVK Joensuun Voimailu-Kerho 6
LA Lahden Ahkera 6
PPM Porin Paini-Miehet 6
VaaTo Vaasan Toverit 6
JäVo Järvenpään Voimailijat 5
KOOVEE KOO-VEE Tampere 5
LoVo Lohjan Voimailijat 5
LrTU Lappeenrannan Työväen Urhe 5
TaVo Tampereen Voimailijat 5
ÄH Äänekosken Huima 5
AK Alahärmän Kisa 4
LapinV Lapin Veikot 4
NJ Nurmon Jymy 4
VäVi Vähäkyrön Viesti 4
AuPs Auranmaan Painiseura 3
VaaKu Vaajakosken Kuohu 3
ViPy Viialan Pyry 3
Virkiä Lapuan Virkiä 3
VUV Voikkaan Urheilu-Veikot 3
EsU Espoon Urheilijat 2
SPM Seinäjoen Paini-Miehet 2
TWM Turun Voimamiehet 2
VaKP Valkeakosken Kosken-Pojat 2
VVV Vaasan Voima-Veikot 2
HPM Helsingin Paini-Miehet 2
KankU Kankaanpään Urheilijat 2
PeKi Perhon Kiri 2
SalSa Saloisten Salama 2
TaPs Tampereen Painiseura 2
VoVi Voikkaan Viesti 2
HI Heinolan Isku 0
JalJa Jalasjärven Jalas 0
JPI Janakkalan Paini-Ilves 0
KaKa Kauhajoen Karhu 0
KarkU Karkkilan Urheilijat 0
KeU Keravan Urheilijat 0
KI Kemin Into 0
KoPa Kouvolan Painijat 0
KPM Kotkan Painimiehet 0
KVV Kotkan Voima-Veikot 0
MäVa Mäntän Valo 0
NoPy Nokian Pyry 0
OP Oulun Pyrintö 0
PopI Popinniemen Isku 0
PoWe Porvoon Weikot 0
RV Rauman Voimailijat 0

Joukkueita 53
Ottelijoita 150
Otteluita 183