TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut

12.3.2010

6.-7.3.2010 painitiin Kotkassa kreikkalais-roomalaisen painin avoimet TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut

Kipinän joukkue osallistui kisoihin harvinaisen pienellä joukkueella. Silti tuloksena oli toinen sija joukkueidenvälisissä kokonaispisteissä.

Tulokset:

Pojat 18 v.

38 kg: 1) Kasperi Lehtonen KoVe, 2) Tomi Eronen PopI.

42 kg: 1) Jami Torjama KarkU, 2) Timi Hurskainen LA, 3) Esa Järvinen YTK, 4) Juuso-Markus Jeskanen PopI.

46 kg: 1) Rasmus Peltola VaaKu, 2) Matias Tyystälä KI, 3) Leevi Laakkonen KVV, 4) Leevi Ukkola HaHe, 5) Verneri Friman KPM, 6) Eetu Jääskeläinen KirkU.

50 kg: 1) Severi Kettunen YTK, 2) Niko Ylä-Outinen VaKP, 3) Ibrahim Chetigov YTK.

54 kg: 1) Mikko Piilola KPM, 2) Jesse Itkonen VarTa, 3) Johan Rahikainen KVV.

58 kg: 1) Dmitry Kim RUS, 2) Pyry Lampinen TaPs, 3) Tenho Kokko JVK, 4) Tatu Ahonen PopI, 5) Miro Savonsalmi KirkU, 6) Atte Koreneff HPM.

63 kg: 1) Pietu Lippo KVV, 2) Eero Sahlakoski KoVe, 3) Aapeli Jokinen TaPs.

69 kg: 1) Petteri Kukkola HaHe, 2) Jani Vilhola VuVe, 3) Oskari Lehtonen KoVe, 4) Juha Fofonoff KoPa, 5) Vili Sillanpää KoPa, 6) Joni Järvinen KI.

76 kg: 1) Jani Latvaniemi VoVi, 2) Antti Laukkanen JVK, 3) Ville Halmela LoVo, 4) Timo Rantamäki KoPa, 5) Riku Viitanen VUV, 6) Riku Liikkanen LrTU.

85 kg: 1) Sebastian Huovinen Haka, 2) Valtteri Sillanpää KoPa, 3) Severi Lehikoinen LrTU, 4) Niilo Rauhanen Haka, 5) Eetu Peltoniemi TaPs.

Pojat 13 v.

30 kg: 1) Juho Ronkainen VaSa, 2) Teemu Laurila VUV, 3) Timi Eronen PopI, 4) Niklas Moilanen KI, 5) Joel Pakarinen KKV, 6) Jimi Torjama KarkU.

32 kg: 1) Arthur Chamb PopI, 2) Lauri Torvinen KI, 3) Kalle Starck KKV, 4) Miko Suhila KI, 5) Joel Takala KVV.

35 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Daniil Poliakov YTK, 3) Martti Kuha SimVe, 4) Christian Tasker YTK.

38 kg: 1) Elias Tyystälä KI, 2) Miikka Soikko KI, 3) Tuomas Mäkinen YTK, 4) Joona Koskinen YTK, 5) Ville Tuomi ViPy, 6) Jami Järvinen Haka.

42 kg: 1) Toni Ojala KoVe, 2) Miika Kaivolainen HPM, 3) Olli Haavisto NoPy, 4) Sampsa Kotamäki KarkU, 5) Aaro Savonsalmi KirkU, 6) Arvi Savolainen LA.

46 kg: 1) Okan Faydalikol KVV, 2) Lassi Laakkonen KVV, 3) Casper Väliahdet Haka, 4) Eemeli Nisula HaHe, 5) Tuomo Tampio KVV, 6) Antti Kärkkäinen SimVe.

50 kg: 1) Juuso Itkonen VarTa, 2) Veeti Väliahdet Haka, 3) Mauri Holopainen KI, 4) Jan Novikov RUS, 5) Jaro Nieminen LoRi, 6) Antti Pönkä LoRi.

54 kg: 1) Iiro Piippo VaaKu, 2) Henry Majaniemi KVV.

58 kg: 1) Eino Lankinen Haka.

69 kg: 1) Juuso Halonen SorTe.

Tytöt

28 kg: 1) Taru Vainionpää HaHe, 2) Lotta Hurskainen LA, 3) Oona Lokka YTK, 4) Eva Urhonen TuTo.

32 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Jessi Torjama KarkU, 3) Anni Hyrkkänen LrTU.

34 kg: 1) Janette Lahtinen VaaKu.

44 kg: 1) Solja Ala-Korpi MuurY, 2) Emma Järvinen VarTa, 3) Juliana Kärkkäinen LoRi.

62 kg: 1) Jenna Hurskainen LA, 2) Roosa Halonen KVV, 3) Minna Lehtinen VoVi.

Kansalliset ikäkausipainit

Pojat 10 v.

24 kg: 1) Tino Ojala Haka, 2) Erkki Sohlman MuurY, 3) Veli-Matti Koistinen VarTa, 4) Riku Puustelli LoRi.

26 kg: 1) Kimi Mustonen HaHe.

28 kg: 1) Joona Mustonen VaSa, 2) Valtteri Tuhkanen PopI, 3) Aapo Laakkonen KVV, 4) Arttu Ukkola VoVi, 5) Topi Leppänen VarTa, 6) Lassi Hyvönen KKV.

30 kg: 1) Viljami Liimatainen TuTo, 2) Petri Väkevä LrTU, 3) Rasmus Liimatainen TuTo, 4) Aaron Karasti LrTU, 5) Robin Kärkkäinen LoRi.

32 kg: 1) Matias Lentämäki YTK, 2) Sauli Heijari KPM, 3) Eetu Pulliainen Haka, 4) Harri Mamia TaPs, 5) Sasu Takko YTK, 6) Niko Andersson KarkU.

35 kg: 1) Jesse Lohva PopI, 2) Valtteri Penttala PopI, 3) Lauri Korkee YTK, 4) Roni Puustelli LoRi, 5) Jaakko Peurala KVV.

38 kg: 1) Ilja Vanhala PopI, 2) Eino Huusko PopI, 3) Joni Pahikainen HaHe, 4) Eemeli Kylliäinen VoVi, 5) Iiro Haukkavuori VoVi, 6) Toni Listo PopI.

42 kg: 1) Juho Pahikainen HaHe, 2) Jaakko Kettunen PopI.

+42 kg: 1) Rasmus Ruotsalainen KirkU, 2) Tatu Alari TuTo, 3) Aleksi Sorvali LoRi.

Joukkueiden pisteet, kumpikin kisa yhdessä

1) Kotkan Voima-Veikot 39, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 33, 3) Kemin Into 32, 4) Helsingin Haka 25, 5) Korson Veto 21, 6) Popinniemen Isku 21, 7) Haukiputaan Heitto 18, 8) Vaajakosken Kuohu 18, 9) Lahden Ahkera 17, 10) Varkauden Tarmo 16, 11) Karkkilan Urheilijat 15, 12) Kouvolan Painijat 13, 13) Muuramen Yritys 12, 14) Tampereen Painiseura 11, 15) Voikkaan Viesti 10, 16) Joensuun Voimailu-Kerho 9, 17) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 9, 18) Venäjä 9, 19) Kotkan Painimiehet 8, 20) Loviisan Riento 7, 21) Voikkaan Urheilu-Veikot 7, 22) Helsingin Paini-Miehet 6, 23) Kuopion Kisa-Veikot 6, 24) Sorsakosken Teräs 6, 25) Turun Voimamiehet 6, 26) Vantaan Sampo 6, 27) Kirkkonummen Urheilijat 5, 28) Simpeleen Vesa 5, 29) Valkeakosken Kosken-Pojat 5, 30) Vuoksenniskan Vesa 5, 31) Lohjan Voimailijat 4, 32) Nokian Pyry 4, 33) Turun Toverit 3, 34) Viialan Pyry 2.

 Joukkueita 34, ottelijoita 153, otteluita 114.