TUL:n junioreiden ja miesten mestaruuskilpailut

3.3.2010

Simpeleellä painittiin viikonloppuna miesten ja junioreiden TUL:n mestaruuskilpailut.

Verneri Värekoski, Henri Selenius, ja Tuomas Lahti väänsivät jokainen mitalit molempina päivinä. Alla tulokset sarjoista, joissa oli YTK:n painijoita.

Miehet:

55 kg: 1) Toni Puukari ÄH, 2) Henri Selenius YTK, 3) Jani Pajukoski OP, 4) Mikko Piilola KPM, 5) Pasi Karjalahti ÄH.

74 kg: 1) Pavel Skoropogatov Pietari, 2) Verneri Värekoski YTK, 3) Juuso Ukkola HaHe, 4) Jani Latvaniemi VoVi, 5) Petteri Kukkola HaHe, 5) Riku Liikkanen LrTU.

84 kg: 1) Ruslan Isakov Pietari, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Oskar Rolfs KGB, 4) Jesse Kukanaho Pilke, 5) Janne Karjalainen OP, 5) Iiro Mulari YTK.

96 kg: 1) Jonne Jokela OP, 2) Tuomas Lahti YTK, 3) Vitali Kalina Pietari, 4) Antti Riikonen SimVe, 5) Santeri Repo SimVe, 5) Petteri Nieminen Pilke.

Seurojen väliset pisteet:

1) Pietari Venäjä 26, 2) Oulun Pyrintö 18, 3) Ylä-Tikkurilan Kipinä 17, 4) Äänekosken Huima 13, 5) Haukiputaan Heitto 12, 6) Simpeleen Vesa 7, 7) KGB, Ruotsi6, 8) Viipurin Voimailijat 5, 8) Pilkanmaan Pilke 5, 8) Daugapils Latvia 5, 11) Peräseinäjoen Toive 4, 12) Kotkan Painimiehet 3, 12) Kotkan Voima-Veikot 3, 12) Voikkaan Viesti 3, 12) KSK Ruotsi 3, 16) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 2, 16) Lohjan Voimailijat 2.

Osallistujia 37, seuroja 17, otteluita 50.

****************************************************
Juniorit:

55 kg: 1) Toni Puukari ÄH, 2) Henri Selenius YTK, 3) Mikko Piilola KPM, 4) Lauri Sihvola MyKV, 5) Pasi Karjalahti ÄH.

74 kg: 1) Verneri Värekoski YTK, 2) Lari Hirvi LrTU, 3) Akseli Tarino KoVe, 4) Petteri Kukkola HaHe, 5) Jani Latvaniemi VoVi, 5) Timo Rantamäki KoPa.

96 kg: 1) Nikita Firsov Pietari, 2) Tuomas Lahti YTK, 3) Santeri Repo SimVe.

Seurojen väliset pisteet:

1) Korson Veto 21, 1) Pietari 21, 3) Ylä-Tikkurilan Kipinä 16, 4) Äänekosken Huima 13, 4) Kouvolan Painijat 13, 6) Oulun Pyrintö 12, 7) Joensuun Voimailu-Kerho 9, 7) Haukiputaan Heitto 9, 9) Simpeleen Vesa 8, 10) KGB, Sverige 7, 10) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 7, 12) Varkauden Tarmo 6, 12) Viipurin Voimailijat 6, 14) Daugapils, Latvia 5, 14) Myllykosken Kilpa-Veikot 5, 16) Kotkan Painimiehet 4, 16) Pilkanmaan Pilke 4, 16) Lohjan Voimailijat 4, 19) KSK, Sverige 3, 19) Vuoksenniskan Vesa 3, 21) Liperin Taimi 2, 21) Kotkan Voima-Veikot 2, 21) Voikkaan Viesti 2, 24) Voikkaan Urheilu-Veikot 0.

Osallistujia 51, seuroja 24, otteluita 72.