Loppiaispainit Järvenpäässä

8.1.2010

Loppiaispainit Järvenpäässä avasivat jälleen kreko-kauden. Peräti 199 ottelijaa oli saapunut paikalle kokeilemaan, miten paini vapaan kauden, kinkun ja suklaan syönnin jälkeen sujuu.

Kipinän painijat olivat paikalla 14 painijan voimin, joista peräti viisi paini samassa 35 kilon sarjassa ja vieläpä samassa lohkossa.  Kaikkiaan YTK:laiset nappasivat kaksi kultaa, neljä hopeaa ja yhden pronssin.   

Tässä sarjat, joissa YTK:n painijat väänsivät mitaleille tai pisteille:

Pojat 17 v.

38 kg: 1) Kasperi Lehtonen Korson Veto, 2) Esa Järvinen Ylä-Tikkurilan Kipinä.

46 kg: 1) Severi Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Rasmus Peltola Vaajakosken Kuohu, 3) Timi Utriainen Heinolan Isku, 4) Mikko Himanen Kotkan Painimiehet, 5) Eetu Jääskeläinen Kirkkonummen Urheilijat, 6) Verneri Friman Kotkan Painimiehet

54 kg: 1) Henri Selenius Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Miro Savonsalmi Kirkkonummen Urheilijat.

Pojat 13 v.

35 kg: 1) Markus Kallio Turun Voimamiehet, 2) Daniil Poljakov Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Eemeli Kunttu Turun Voimamiehet, 4) Jooseppi Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä, 5) Joona Koskinen Ylä-Tikkurilan Kipinä, 6) Tuomas Mäkinen Ylä-Tikkurilan Kipinä.

46 kg: 1) Lauri Ruhanen Järvenpään Voimailijat, 2) Markus Sihtola Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Roope Laatikainen Power Twisters Imatra, 4) Verneri Korkee Ylä-Tikkurilan Kipinä, 5) Rasmus Halttunen Helsingin Tarmo, 6) Juho Kiukkonen Lahden Ahkera.

Pojat 10 v.

26 kg: 1) Miro Salminen Karkkilan Urheilijat, 2) Valtteri Tuhkanen Popinniemen Isku, 3) Tuomas Metsoila Järvenpään Voimailijat, 4) Joonas Silvánin Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 5) Julius Manninen Järvenpään Voimailijat, 6) Eero Mäkinen Ylä-Tikkurilan Kipinä.

35 kg: 1) Jesse Lohva Popinniemen Isku, 2) Lauri Korkee Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Riku Hoikka Helsingin Tarmo, 4) Eetu Pulliainen Helsingin Haka, 5) Eliel Vainio Heinolan Isku, 6) Valtteri Penttala Popinniemen Isku.

 Pojat 8 v.

22 kg: 1) Romeo Luostarinen Järvenpään Voimailijat, 2) Urho Rönbacka Keravan Urheilijat, 3) Jesse Nordman Ylä-Tikkurilan Kipinä, 4) Falko Quednau Viipurin Voimailijat.

Osanottajia 199, otteluita 294, seuroja 29

Seurojen pisteet

1) Järvenpään Voimailijat 80, 2) Karkkilan Urheilijat 49, 3) Korson Veto 49, 4) Janakkalan Paini-Ilves 46, 5) Ylä-Tikkurilan Kipinä 46, 6) Lahden Ahkera 45, 7) Helsingin Paini-Miehet 40, 8) Popinniemen Isku 30, 9) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 22, 10) Helsingin Tarmo 21, 11) Turun Voimamiehet 21, 12) Hyvinkään Painiklubi 18, Kotkan Voima-Veikot ja Vaajakosken Kuohu 18, 15) Helsingin Haka ja Keravan Urheilijat 16, 17) Viipurin Voimailijat 14, 18) Vantaan Sampo 11, 19) Peräseinäjoen Toive 10, 20) Heinolan Isku, Riihimäen Voima-Veljet ja Viialan Pyry 9, 23) Kirkkonummen Urheilijat, Kotkan Painimiehet, Loviisan Riento ja Power Twisters Imatra 8, 27) Tampereen KOO-VEE, Lappajärven Veikot ja Lohjan Voimailijat 6.