Alle 18-v TUL:n mestaruuskilpailut 15.-16.3.2008

17.3.2008

Kotkassa käydyissä TUL:n avoimissa alle 18-vuotiaiden tyttöjen ja poikien mestauuskilpailuissa Kipinän painijat olivat jälleen iskussa.

Palkintosijoituksia tahkottiin jälleen siihen malliin, että heikompia hirvitti.   Kaikkiaan 12 tyttöä ja poikaa sai kaulaansa mitalin, niistä kuusi kultaa, kolme hopeaa ja kolme pronssia.

Ja jos useamman aiemman vuoden tapaan, YTK nappasi jälleen myös parhaan seuran palkinnon.

Valmentajina mukana olivat Mika Nieminen, Terho Kettunen, Hannu Uusimäki ja Arto Mäkinen.

Kultaa
Antti Mäkinen Pojat (18 v 42 kg)
Tuomas Lahti Pojat (18 v 85 kg)
Saara Kukkonen (Tytöt 18 v 48 kg)
Joni Toppinen (Pojat 13 v 32 kg)
Olli Uotila Pojat (13 v 58 kg)
Markus Sihtola Pojat 10 v 42 kg

Hopeaa
Henri Selenius (18 v 42 kg)
Iiro Mulari Pojat (18 v 69 kg)
Sini Nieminen (Tytöt 18 v 69 kg)

Pronssia
Jussi Halonen Pojat (18 v 76 kg)
Josefiina Kettunen (Tytöt 18 v 26 kg)
Jooseppi Kettunen (Pojat 13 v 30 kg)

4. sija
Ibrahim Chetigov Pojat (18 v 38 kg)
Harry Grönholm Pojat (18 v 54 kg)
Markus Heinonen (18 v 76 kg)
Maria Kukkonen (Tytöt 18 v 57 kg)
Severi Kettunen (Pojat 13 v 35 kg)
Daniil Poliakov (Pojat 10 v 32 kg)

5. sija
Joona Koskinen Pojat (13 v 30 kg)
Isa Alihanov Pojat (13 v 38 kg)

6. sija
Henrik Grönholm (Pojat 18 v 58 kg)

JOUKKUEIDEN PISTEET

YTK              Ylä-Tikkurilan Kipinä        87
KI                 Kemin Into                     57
KarkU           Karkkilan Urheilijat         33
KoPa             Kouvolan Painijat          27
PopI              Popinniemen Isku         27
SimVe            Simpeleen Vesa            27
KVV             Kotkan Voima-Veikot       26
TuTo              Turun Toverit                26
VaaKu           Vaajakosken Kuohu       26
HaHe             Haukiputaan Heitto       25
PTI                Power Twisters Imatra   22
MuurY           Muuramen Yritys              22
LA                 Lahden Ahkera                18
KPM             Kotkan Painimiehet           17
Pilke              Pilkanmaan Pilke             16
JPI                 Janakkalan Paini-Ilves    15
VarTa            Varkauden Tarmo            14
HeTa             Helsingin Tarmo               13
PoWe            Porvoon Weikot               13
ViPy              Viialan Pyry                       13
KKV             Kuopion Kisa-Veikot           12
KoVe            Korson Veto                     12
OP                 Oulun Pyrintö                  12
VaSa             Vantaan Sampo               12
LrTU             Lappeenrannan Työväen Urhe      11
VUV              Voikkaan Urheilu-Veikot    11
NoPy             Nokian Pyry                      10
VoVi              Voikkaan Viesti                   9
SalSa             Saloisten Salama               8
ÄH                Äänekosken Huima              8
RVM             Raision Voimamiehet            6
TWM            Turun Voimamiehet              6
JVK               Joensuun Voimailu-Kerho    5
KOOVEE      KOO-VEE, Tampere              5
MäVa            Mäntän Valo                       5
VV                Viipurin Voimailijat               5
TaPs              Tampereen Painiseura       4
LaTa              Lahden Taimi                       3
VaKP            Valkeakosken Kosken-Pojat  2
KeuTo           Keuruun Toverit                   1
KirkU            Kirkkonummen Urheilijat      0
LiTai              Liperin Taimi 0
 
Joukkueita      44
Ottelijoita       247
Otteluita         372

- Mari Mäkinen -

                     

 

                     

Markus Sihtola nouti parhaan seuran palkinnon ja iso palkinto oli kevyttä kauraa vahvan painijan käsissä :-)
Markus Sihtola nouti parhaan seuran palkinnon ja iso palkinto oli kevyttä kauraa vahvan painijan käsissä :-)