Av. TUL:n junioreiden ja miesten mest.kilpailut

22.1.2008

Kuusankoskella painittin 19.-20.1. junioreiden ja miesten TUL:n avoimet mestaruuskilpailut. YTK oli molemmissa kilpailuissa kokonaispisteissä paras seura.

Avoimet TUL junioreiden mestaruuskilpailut 19.1.2007

43 kg: 1) Aarni Ala-Korpi MuurY, 2) Jaakko Kela KaJu, 3) Mikko Lahtinen VoVi.

46 kg: 1) Joona-Kim Viiala KPM, 2) Aber Amiri KaJu, 3) Mikko Piilola KPM.

50 Kg: 1) Toni Puukari ÄH, 2) Sami Himanen KPM, 3) Joona Larmila KOO-VEE, 4) Tuomas Hirvonen VoVi.

55 Kg: 1) Verneri Värekoski YTK, 2) Kim Toivonen KVV, 3) Ville Palmu KPM, 4) Aki Pölkki ÄH, 5) Mazyar Shirmohammadi HeTa, 6) Pietu Lippo KVV.

60 Kg: 1) Arttu Wecksten PopI, 2) Juho Muurinen PopI, 3) Aksu Pessala KPM, 4) Nabard Sidik Ali KaJu.

66 Kg: 1) Sasu Kaasinen HeTa, 2) Joonas Kyllönen KOO-VEE, 3) Tapio Helminen YTK, 4) Juho Kettunen YTK, 5) Petri Stenberg HeTa, 6) Markus Rautio JyPÄ.

74 Kg: 1) Veli-Karri Suominen VV, 2) Kosti Kerve YTK, 3) Ismo Pänkäläinen YTK, 4) Jussi Halonen YTK, 5) Paiam Amiri KaJu, 6) Kalle Rämä Pilke.

84 Kg: 1) Sami Ahonen VV, 2) Ville Kotajärvi KI, 3) Petri Huttunen MuurY, 4) Jesse Kukanaho Pilke.

Seurojen väliset pisteet:

1) Ylä-Tikkurilan Kipinä 25, 2) Kotkan Painimiehet 23, 3) Kajaanin Juntta 15, 4) Viipurin Voimailijat 12, 5) Popinniemen Isku 11, 6) Helsingin Tarmo ja Muuramen Yritys 10, 8) KOO-VEE Tampere 9 ja Äänekosken Huima 9, 10) Voikkaan Viesti 7, 11) Kotkan Voima-Veikot 6, 12) Kemin Into 5, 13) Pilkanmaan Pilke 4, 14) Jyvässeudun Paini-Ässät 1, 15) Janakkalan Paini-Ilves, Porin Paini-Miehet, Simpeleen Vesa ja Tampereen Painiseura 0.

 Kilpailun paras: Sasu Kaasinen Helsingin Tarmo

TUL:n Painin Tuki ry stipendi: Verneri Värekoski Ylä-Tikkurilan Kipinä

Osallistujia 46, seuroja 18, otteluita 76.

--------------------------------------------------

Avoimet TUL miesten mestaruuskilpailut 20.1.2008

50 kg: 1) Joona-Kim Viiala KPM, 2) Sami Himanen KPM, 3) Joona Larmila KOO-VEE, 4) Aber Amiri KaJu, 5) Mikko Piilola KPM, 6) Jaakko Kela KaJu.

55 kg: 1) Ville Palmu KPM, 2) Verneri Värekoski YTK, 3) Kim Toivonen KVV, 4) Pietu Lippo KVV, 5) Arttu-Petteri Klami KPM.

60 kg: 1) Arttu Wecksten PopI, 2) Nabard Sidik Ali KaJu.

66 kg: 1) Sasu Kaasinen HeTa, 2) Tapio Helminen YTK, 3) Joonas Kyllönen KOO-VEE, 4) Petri Stenberg HeTa, 5) Shamal Amiri KaJu, 6) Markus Rautio JyPÄ.

74 kg: 1 Toni Turu YTK, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Kosti Kerve YTK, 4) Paiam Amiri KaJu, 5) Kalle Rämä Pilke, 6) Heman Sidik Ali KaJu.

84 kg: 1) Henry Hakala VarTa, 2) Jani Syrjänen VoVi, 3) Erkki Alak YTK, 4) Sami Ahonen VV, 5) Ville Kotajärvi KI, 6) Petteri Nieminen Pilke.

96 kg: 1) Janne Koivula HeTa, 2) Jyri Mering KuKV, 3) Antti Riikonen SimVe.

Seurojen väliset pisteet:

1) Ylä-Tikkurilan Kipinä 24, 2) Kotkan Painimiehet 21, 3) Helsingin Tarmo 15, 3) Kajaanin Juntta 15, 5) KOO-VEE Tampere 8, 5) Viipurin Voimailijat 8,

7) Kotkan Voima-Veikot 7, 8) Popinniemen Isku 6, 8) Varkauden Tarmo 6, 10) Kuopion Kisa-Veikot ja Voikkaan Viesti 5, 12) Simpeleen Vesa 4,

13) Pilkanmaan Pilke 3, 14) Kemin Into 2, 15) Jyvässeudun Paini-Ässät 1, 16) Korson Veto,  Porin Paini-Miehet ja Tampereen Painiseura 0.

Kilpailun paras: Henry Hakala Varkauden Tarmo

Osallistujia 38, seuroja 18, otteluita 58.